Miłość

Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że Jezus zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał , wystawiając Go na próbę: Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? On mu odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy.

Mt 22,34-40

***

W przykazaniu miłości Boga i bliźniego objawia się geniusz chrześcijaństwa. Święty Augustyn mówił Kochaj i rób, co chcesz! – żeby to dobrze rozumieć, trzeba wiedzieć, czym jest prawdziwa miłość, a to bywa trudne, bo żeby zrozumieć, trzeba jej doświadczyć i się jej nauczyć, a miłości doświadcza się od drugiego człowieka, który jest przecież grzeszny, ułomny i egoistyczny. Prawdziwa miłość jest chyba największym czymś, co trzyma człowieka w ryzach, co wyznacza granice – stąd rozkaz św. Augustyna ma sens. Jest w nim ogrom wolności, która ograniczona jest jedynie właśnie przez miłość.

Miłość potężna jest jak śmierć, która wszystko odwraca o 180 stopni;  rozkłada „starego” człowieka, by wydobyć z niego to, co w nim najpiękniejsze, by zaczął wreszcie prawdziwe życie. Bóg jest miłością, to znaczy, że jest cierpliwy, łaskawy, nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie jest zadufany w Sobie, nie szuka Swojego, nie chce się gniewać i nie rozpamiętuje zrobionego zła; nie cieszy się z niesprawiedliwości, ale współweseli z prawdą; wszystko zniesie, wierzy człowiekowi i pokłada w nim nadzieję, nic Go nie zniszczy, bo jest wieczny.* Taki jest Bóg w stosunku do człowieka i taki by chciał, żeby człowiek był w stosunku do Niego i żeby w taki boski sposób traktował on drugiego człowieka.
Jeżeli wprowadzi się te wszystkie „zasady” w życie, zmienia się ono diametralnie.  

* oczywiście por. z 2 Kor 13

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s