Gdy zbliża się Gargamel…

Dziel swój chleb z głodnym, wprowadź w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziej i nie odwrócić się od współziomków. Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza i szybko rozkwitnie twe zdrowie. Sprawiedliwość twoja poprzedzać cię będzie, chwała Pańska iść będzie za tobą. Wtedy zawołasz, a Pan odpowie, wezwiesz pomocy, a On [rzeknie]: Oto jestem! Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie, jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem.

Iz 58,7-10

***

Różnie radzę sobie z moimi wadami, które często są przyczyną grzechu. Pierwsze jest zawsze uświadomienie sobie, co już jest tak naprawdę znaczące. Potem przychodzi moment refleksji, gdy zbliża się Gargamel i wiem, że zaraz będzie ta scena, gdzie zachowam się bardzo niefajnie i się tak się właśnie zachowuję. Następnie (przy kolejnej okazji), gdy zbliża się Gargamel wiem, że mogę się zachować X albo Y, wybór należy do mnie. Wiem, co będzie jak wybiorę X, ale nie wiem, co jak wybiorę Y. Wybieram łagodniejszą wersję X. Potem łagodniejszą i łagodniejszą, a potem wreszcie potrafię wybrać Y (z wielkim poczuciem wewnętrznej krzywdy, BO ZAWSZE BYŁO INACZEJ I MIAŁAM RACJĘ I TO JEST WSZYSTKO BARDZO NIESPRAWIEDLIWE). Potem znowu Y, już bez poczucia krzywdy. A potem Y staje się naturalnym wyborem i wstydzę się X.Potem przestaję się wstydzić X i dziękuję Bogu za drogę, którą mnie przeprowadził.

W pracy nad charakterem nie udaje mi się odcinać sobie ręki i wyłupywać oka. Dopiero, gdy pierwszy raz nieśmiało wybiorę Y widzę, że za tym borem lasem jest spokojna polana i że tak naprawdę jest lepiej. I że Jezus znowu ma rację.

P.S. Dużo dobrych przykładów potrzeba, żeby małpować! Ja potrzebuję, dużo dobrego zmałpowałam, na dużo bym sama nie wpadła. Trzeba się starać, bo ludzie patrzą!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s