Święta ludzka miłość

Jako więc wybrańcy Boży – święci i umiłowani – obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby miał ktoś zarzut przeciw drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy! Na to zaś wszystko /przyobleczcie/ miłość, która jest więzią doskonałości. A sercami waszymi niech rządzi pokój Chrystusowy, do którego też zostaliście wezwani w jednym Ciele. I bądźcie wdzięczni! Słowo Chrystusa niech w was przebywa z /całym swym/ bogactwem: z wszelką mądrością nauczajcie i napominajcie samych siebie przez psalmy, hymny, pieśni pełne ducha, pod wpływem łaski śpiewając Bogu w waszych sercach. I wszystko, cokolwiek działacie słowem lub czynem, wszystko /czyńcie/ w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego. Żony bądźcie poddane mężom, jak przystało w Panu. Mężowie, miłujcie żony i nie bądźcie dla nich przykrymi! Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom we wszystkim, bo to jest miłe w Panu. Ojcowie, nie rozdrażniajcie waszych dzieci, aby nie traciły ducha.

Kol 3,12-21

***

  • Pewnie to kwestia perspektywy mojego wieku, ale chyba dziś więcej dzieci ma problemy z uporaniem się z traumą, związaną z zachowaniem i nieobecnością ich rodziców niż rodziców z buntującymi się dziećmi. Tylko część z nich się uporuje. Inna, większa część buduje rodzinny jeszcze bardziej nieszczęśliwe. Nie ma się wpływu na dalszy bieg zła, które się zapoczątkowało. Żyje swoim życiem, rodząc kolejne zło i nieszczęście.
  • Naukę Pisma Św. o małżeństwie należy brać całościowo, nie kawałkami. Zdanie „Żony bądźcie poddane mężom” ma ogromną feministyczną siłę nośną. Tylko ten, kto nie poznał Boga może twierdzić, że chce On ludzkiego nieszczęścia i uciemiężenia. W miłości – prawdziwej miłości – nie ma przemocy ani przymusu.
  • Tak się złożyło, że dziś umarł Wojciech Kilar i pewnie pełno go wszędzie. Nie przepadam za współczesnymi kompozytorami, jednak on był dla mnie właśnie taki akurat – klasyczny w swej nowoczesności. „Glorię” usłyszałam pierwszy raz jakieś 1,5 roku temu i pomyślałam, że to jest właśnie mój sposób wyrażania Bogu chwały – jakby pędząc przez prerię na koniu w stronę nieba, robiąc przy tym dużo hałasu (i dzwoneczki, lubię dzwoneczki). Ziarno obumarło, to teraz jazda. Dopiero teraz dowiedziałam się, co to było za małżeństwo.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s