Co się odwlecze, to nie uciecze…

Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął a odnalazł się.

pod koniec Łk 15,1-32

***

Wszyscy robimy za denara, czy wierzymy lat 50 czy 5 minut przed śmiercią – taka jest sprawiedliwość Boża. „Nagroda” jest taka sama dla wszystkich, jednak wiadomo, że to nie jest wszystko jedno, co się w życiu robi. Duża Teresa powiedziała, że do Nieba nigdy nie idzie się samemu – do człowieka wiernego należy całe bogactw Boga i Kościoła, z którego może czerpać garściami, by dawać światu. Może przyczyniać się do zatrzymania zła, nawet tego najmniejszego, często tylko dlatego, że nauczył go tak Jezus (gdy po ludzku należałoby komuś po prostu dać w mordę i nigdy nie wybaczyć). Może wspierać innych radą i siłą, płynącymi właśnie od Jezusa. Może być wrażliwy na Jego słowo i Mu posłuszny, by iść tam, gdzie powołuje – pełnię szczęścia na ziemi osiągnie człowiek tylko pełniąc wolę Boga. Dwa w jednym – osiąga się szczęście (czyli mamy wątek egoistyczny) i do tego jest się narzędziem Boga dla innych (czyli wątek altruistyczny). Opłaca się.

Opłaca się też wrócić, w każdej sekundzie życia, jeżeli się wcześniej odeszło. Na dnie, gdzie wydaje się, że już nic nie ma, okazuje się, że czeka Bóg, czyli wszystko. Zaprasza, żeby skorzystać (ale oczywiście nie trzeba). Boża sprawiedliwość zamyka drzwi grzechu i cieszy się na to, co będzie. Gdy się zrozumie swój błąd, zło nie chce wypuścić ze swych szponów, bardzo hojnie obdarzając „poczuciem winy” i „wyrzutami sumienia”, które mogą zabić. Kolejna bitwa do stoczenia dla człowieka już i tak obitego. Na to wszystko wchodzi jednak Bóg i mówi: Nieważne. Wstań, idź i nie grzesz więcej. Czekaliśmy na Ciebie; dobrze, że jesteś!

Trzeba dać Mu tylko palec – On wie, jak wszystko poukładać. Oślepił św. Pawła i powiedział Mu konkretnie, do kogo ma iść. Tamtemu powiedział, że ma go przyjąć. Stwarza Pawłowi przestrzeń, w której może się odwrócić od dotychczasowego życia. I daje przykład, jak należy to robić.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s