204. Spaniel

Flush to główny bohater pseudo biografii pewnego cocker spaniela, żyjącego to tu, to tam w Anglii i Italii w wieku XIX, autorstwa Virginii Woolf. Książki wydanej w Anglii po raz pierwszy w Roku Pańskim 1933.

Czytelnik poznaje historię życia Flusha nie całkiem od początku, ale całkiem do końca – kiedy to dokonuje żywota w iście angielskiej bawialni. Na początku jego historii znajdzie on pochodzenie spaniela. Takie same informacje podaje Google, więc szacun dla p. Woolf, bo ona nie mogła tego po prostu wygooglać (a słyszałam, że zanim było Google, był Umberto Eco, ale za jej czasów p. Eco jeszcze nie było).

Podczas szukania znaczenie słowa flush natknęłam się na m.in. stado ptaków w locie. I to chyba oddaje w pełni naturę spaniela, a wiem, co mówię – dwa miesiące to już wystarczająco, żeby się o niej przekonać. Jest kilka rzeczy, które Woolf pominęła w biografii (ale może dziewiętnastowieczne spaniele właśnie takie były):

– spaniel ma kręgosłup z gumy

– o jego hiszpańskim pochodzeniu świadczą chociażby rysy twarzy podobne do np. pana z tego obrazu narodowości hiszpańskiej:

– apetyt nie do zaspokojenia

– jak czegoś chce, to nie ma zmiłuj (czekam, kiedy wydrapie dziurę w metalowych drzwiach wejściowych)

– albo Leon jest dandysem albo Virginia wybieliła nieco (o co, zresztą, nie można by mieć do niej pretensji, bo przecież biografie są bardzo subiektywne) charakter spaniela – Leoś nie wyleżałby tygodni na łóżku pokrytym kapą

– oczy Kota w Butach to nic, w porównaniu z oczami i patrzeniem Leona – można sobie wyobrazić te oczy

24h, 7 dni w tygodniu; nie ma zmiłuj – największy twardziel mięknie (tak wiem, V.W. nie znała tego Kota w Butach).

Reasumując – lektura ciekawa, zwłaszcza dla właścicieli cocker spanieli. Autorka jest bardzo wiarygodna, gdyż sama takową była. Między kartami powieści mknie duch spaniela, którego sierść delikatnie faluje nad wrzosowiskami.

Reklamy

2 myśli w temacie “204. Spaniel

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s